Co je LiDAR skener na iPhone?

Jako první se objevil v iPadu Pro 2020 a nyní i v iPhone 12 Pro. Tato zařízení tak jsou jedna z prvních, která mají snímač LiDAR. Co ale ten LiDAR vlastně je a k čemu ho Apple plánuje využít?

Co je LiDAR?

Skener LiDAR určuje vzdálenost mezi sebou a objektem podle toho, jak dlouho trvá odraz světla pomocí pulzu světla (často laseru). Je to jako radar, až na to, že místo rádiových vln používá infračervené světlo.

Zatímco radar je navržen pro použití na velké vzdálenosti, LiDAR pracuje v menším měřítku, kvůli způsobu, jakým je světlo absorbováno objekty v jeho cestě. Vysíláním stovek tisíc světelných pulzů každou sekundu mohou skenery LiDAR vypočítat vzdálenosti a velikosti objektů s relativní přesností na malé vzdálenosti.

Tato data lze poté použít ke konstrukci 3D modelů, což je jedno z hlavních použití LiDAR ve stavebních a inženýrských projektech. Pravděpodobně jste slyšeli o tom, že 3D laserové skenování se používá k vypracování plánů budov – i to je LiDAR.

LiDAR má ve skutečnosti mnoho využití v mnoha průmyslových odvětvích. Archeologové jej používají k přípravě vykopávek a autonomní vozidla se na něj spoléhají při konstrukci 3D map svého okolí v reálném čase. LiDAR byl dokonce použit k vytvoření vysoce realistických a přesných map závodních tratí ve videohrách. Policejní rychlostní zbraně také používají LiDAR.

A nyní, stejně jako iPad Pro v březnu 2020, přišel přišel na prémiový iPhone 12 Pro LiDAR.

Jak iPhone 12 Pro využívá LiDAR?

Apple používá LiDAR trochu jinak než na staveništi nebo v rychlostní zbrani. Je to stejný základní princip – odrážející světlo k určení vzdálenosti – ale v menším měřítku. Skener LiDAR v iPhonu 12 Pro (a iPadu Pro 2020) má efektivní dosah přibližně 5 metrů.

Primárním účelem LiDARu v iPhone je zlepšit rozšířenou realitu (AR). Poskytne aplikacím užitečnější a přesnější informace o jejich okolí pro přesnější a uvěřitelnější AR.

Pokud tuto technologii neznáte, AR umožňuje vývojářům spojit virtuální objekty a skutečný svět. Využívá fotoaparát vašeho zařízení a umožňuje vám hrát hry, aplikovat interaktivní filtry (jako na Snapchatu) nebo zobrazit náhled umístění nábytku a dalších předmětů.

Pokémon Go je jedním z příkladů úspěšné AR hry, která vám umožní zachytit virtuální tvory ve skutečném světě. Díky velmi úspěšné aplikaci od IKEA můžete vidět, jak by většina katalogu společnosti vypadala ve vaší domácnosti.

LEGO je jednou z mnoha společností, které také uvedly na trh samostatné produkty (v tomto případě stavební sady), které mohou „ožít“ prostřednictvím funkcí AR, pokud máte kompatibilní smartphone.

I když se LiDAR často používá ke skenování budov a jiných objektů, skener na zařízeních iPhone 12 Pro a iPad Pro není dostatečně přesný na přesné skenování objektů. Sebastiaan de With, který vyvinul populární aplikaci pro fotoaparáty iPhone Halide, to objevil při vytváření důkazu konceptu s názvem Esper.

„Bohužel výstup ze systému právě teď není dostatečně přesný, aby jej bylo možné odeslat na 3D tiskárnu,“ ​​napsal de With na webu Halide. „Ale je to skvělý výchozí bod pro 3D model, protože všechny rozměry budou velmi přesné.“

Ve skutečnosti se skenery LiDAR pravděpodobně najdou uplatnění ve dvou hlavních směrech: umístění virtuálních objektů (například nákupní aplikace) a hraní her AR. U iPhonů jiných než LiDAR je to již možné, ale přidává to další vrstvu přesnosti k věcem, jako jsou rozměry a přesná vzdálenost k objektu v místnosti.

Můžete také očekávat plynulejší prostředí AR, zejména při umisťování virtuálních věcí do reálného světa. Například iPhone 12 Pro by měl být schopen lépe identifikovat předměty v reálném světě v popředí. To by mělo umožnit realističtější interakce mezi virtuálními a skutečnými objekty.

Apple také hodlá použít LiDAR ke zlepšení fotek při slabém osvětlení. Dříve použitá technologie (už od iPhone XS) automatického zaostřování s fázovou detekcí (PDAF) stále závisí na světle, a proto ani nejnovější vylepšení automatického zaostřování nefunguje ve tmě tak dobře. LiDAR to nejspíš změní.

Díky snímání vzdálenosti mezi vaším iPhonem a fotografovaným objektem může Apple říci fotoaparátu, na jakou vzdálenost by měl zaostřit, aby dosáhl nejlepších výsledků. Díky tomu by mělo být mnohem jednodušší pořizovat lepší fotografie na iPhonu ve tmě, zejména v kombinaci s nočním režimem.

Stane se LiDAR mainstreamem?

V současnosti mají senzor pouze dvě zařízení od Apple. Obě jsou ale také pěknědrahá (přitom LiDAR senzor je dost levný), takže LiDAR je prozatím speciální funkcí. To však neznamená, že se software bude pomalu chytat. Vyčerpávající seznam vývojových sad softwaru (SDK) společnosti Apple zahrnuje ARKit, který byl v červnu 2020 aktualizován na verzi 4.0.

Tato aktualizace zavedla nové funkce, které využívají LiDAR v ARKit, což vývojářům umožňuje využívat výhody nového snímače iPad Pro a iPhone 12 Pro.

Plán společnosti Apple pravděpodobně zahrnuje zavedení senzorů LiDAR do více zařízení v průběhu času, zatímco vývojáři jsou zaneprázdněni vytvářením aplikací, které využívají výhod vylepšeného výkonu. Vzhledem k obnovenému zájmu společnosti o tuto technologii během několika posledních vydání softwaru se zdá, že Apple vevelkém sází na AR.

Budoucnost by LiDAR mohl také spatřit v brýlích od Apple pro rozšířenou realitu o kterých se už dlouho spekuluje.

Napsat komentář