Co je RAM? Vše, co potřebujete vědět na jednom místě

Počítač má podobně jako lidský mozek krátkodobou a dlouhodobou paměť. Paměť RAM je místo, kam si počítač ukládá krátkodobou paměť.

Co je RAM?

RAM je zkratka pro Random Access Memory, což je místo, kam si počítač ukládá krátkodobou paměť. Na stolním počítači máte standardně 4 sloty pro RAM zatímco notebooky mívají často 2 sloty pro pamět RAM, protože mají problémy s prostorem.

K čemu je RAM

Paměťové moduly ve slotech na základní desce vašeho počítače jsou systémové RAM a fungují jako krátkodobá paměť, ale co to všechno znamená v praxi? Když ve svém počítači provádíte akce, například otevíráte textový dokument, vyžaduje to přístup k datům obsaženým v tomto souboru. Pokud na daném dokumentu nepracujete nebo kliknete na tlačítko Uložit, nejnovější kopie tohoto souboru se uloží na pevný disk v dlouhodobém úložišti.

Při práci na souboru se však nejnovější data ukládají do paměti RAM pro rychlejší přístup. To platí pro tabulky, textové dokumenty, webové stránky a streamované video.

Nejsou to jen data dokumentu. RAM může také ukládat soubory programů a OS, aby aplikace a váš počítač jely rychleji. RAM však není jediným zdrojem krátkodobé paměti. Například grafická karta má vlastní grafickou RAM a procesor má menší mezipaměti. RAM je však stále klíčovým místem pro data, která systém aktivně využívá.

Jak funguje paměť RAM

Paměť RAM je tvořena malými kondenzátory a tranzistory schopnými pojmout elektrický náboj, který představuje kousky dat, podobně jako procesory a další části vašeho počítače. Tento elektrický náboj je třeba neustále obnovovat. Pokud tomu tak není, kondenzátory velmi rychle ztratí náboj a data zmizí z paměti RAM.

Skutečnost, že po vybití je možné data tak rychle ztratit, je proto důležité ukládat jakákoli změněná data na pevný disk nebo SSD. To je také důvod, proč tolik programů obsahuje funkce automatického ukládání nebo neuložené změny v mezipaměti v případě neočekávaného vypnutí.

Co je označení DDR?

Nejběžnější formou paměti RAM, která se v současné době používá, je DDR4. Je to čtvrtá verze synchronní dynamické paměti s náhodným přístupem (DDR SDRAM) s dvojnásobnou rychlostí přenosu dat. „Dvojitá rychlost dat“ znamená, že data lze přenášet dvakrát za hodinový cyklus. Efektivně to znamená, že zdvojnásobíte šířku pásma paměti, a také to odkazuje na to, jak rychle lze data přesouvat do a z RAM.

Před DDR4 počítače používaly DDR3. Není neobvyklé, že počítače stále mají DDR3 RAM. DDR4 vyšla až koncem roku 2014 a nejběžnějším typem paměti RAM se stala až o několik let později.

Paměti RAM jsou „klíčovány“, aby zabránily lidem v míchání a porovnávání různých generací, které jsou nekompatibilní. Když si vezmete například paměť DDR3, uvidíte ve spodní části malý vroubek. Na DDR4 je tento vroubek na jiném místě, takže není možné použít paměť DDR3 do DDR4 slotu.

Aby to nebylo tak snadné, tak RAM také přichází ve dvou typech: DIMM a SODIMM. DIMM se používá ve stolních počítačích a serverech, zatímco SODIMM se používá v menších zařízeních, jako jsou notebooky a kompaktní stolní počítače. Některé počítače (zejména notebooky) mají také moduly RAM přímo připájené k základní desce (klasicky například nové notebooky od Apple). V takovém případě nejsou k dispozici žádné paměti RAM, což znemožňuje upgrade.

Rychlosti, napětí a kapacity

I když jsou základy toho, co RAM dělá, velmi jednoduché, existují i ​​mezi DDR4 zcela odlišné typy. Například RAM funguje při různých rychlostech, například 2 400, 3 000 nebo 3 200 MHz. Dodává se také v různých velikostech, například 4, 8 nebo 16 GB.

Moderní počítače obecně potřebují k provozu v takzvaném „dual channel“ režimu dvě paměťové karty RAM stejné velikosti. V zásadě to znamená, že počítač běží na dvou pamětí RAM.

Mnoho lidí tvrdí, že můžete kombinovat různé konfigurace paměti RAM, a je to většinou pravda. Je však mnohem snazší udržovat počítač, pokud jeho RAM má stejnou rychlost a kapacitu a pochází od stejného výrobce v tomto pořadí důležitosti.

U PC není většinou potřeba řešit rozdíl v napětí, ale horší je to s notebooky. Pokud nemůžete pro notebook získat stejnou značku RAM, ujistěte se alespoň, že používáte stejné napětí, rychlost a kapacitu. Kolik paměti RAM můžete použít, závisí také na tom, co unese vaše základní deska. Například starší notebook zvládne pracovat až s 8 GB DDR3. Moderní počítač však může být schopen pojmout i 128 GB, v závislosti na jeho procesoru a základní desce. Pro většinu lidí je však 8 až 16 GB dost. Zároveň je v dnešní době vzhledem k požadavkům systémů a aplikací 8 GB minimum.

O RAM by se toho dalo napsat mnohem více a jít více do hloubky. Zejména pokud se zajímáte o přetaktování, tak je důležité napětí a časování. Pokud ne, tak doufáme, že nyní lépe rozumíte tomu, co RAM dělá, a proč je to tak důležitá součást vašeho PC nebo notebooku.

Napsat komentář