Ovládání expozice na iPhone

Aplikace Fotoaparát na iPhone umožňuje pořizovat skvělé fotografie. Aplikace ale není neomylná a někdy budete chtít například scénu zesvětlit nebo ztmavit.

K tomu budete muset použít kompenzaci expozice. Společnost Apple přidala v nedávné aktualizaci iOS 14. Tato integrovaná funkce funguje na zařízeních iPhone 11, iPhone 11 Pro a novějších iPhonech 12. U starších telefonů iPhone budete muset použít aplikaci fotoaparát od jiného vývojáře.

Jak povolit kompenzaci expozice

Chcete-li povolit číselník kompenzace expozice, spusťte aplikaci Fotoaparát a klepněte na šipku v horní části hledáčku.

Pokud šipku nevidíte, pak jste svůj iPhone nejspíš dosud neaktualizovali. Aktualizujte ho na nejnovější verzi iOS.

Těsně nad tlačítkem spouště se objeví řada ikon. Posuvník pro kompenzaci expozice je ikona plus / minus (+/-). Klepněte na ni a ve spodní části rámečku se objeví nový posuvník.

Pokud nemáte iPhone 11 nebo iPhone 12 (včetně verzí Pro a mini), pakse vám tato možnost nezobrazí, protože je dostupná jen pro nejnovější zařízení.

Nyní můžete posuvníkem doleva a doprava snížit nebo zvýšit množství světla ve vaší scéně.

Pokud znovu klepnete na ikonu plus / minus (+/-), vrátíte se zpět do hlavní sady ikon. Nabídku můžete zavřít pomocí šipky v horní části hledáčku. Pozor, nastavená hodnota kompenzace expozice, trvá až do příštího otevření aplikace fotoaparátu a to i když tuto nabídku zavřete!

Když si nastavíte expozici ručně pomocí posuvníku, uvidíte v levém horním rohu obrazovky malý měřák. Ten se aktualizuje, když pohybujete fotoaparátem a indikuje, zda je váš snímek příliš jasný nebo příliš tmavý.

V ideálním případě budete chtít, aby značka na měřáku zůstala uprostřed. Když je příliš vpravo, tak to znamená, že je váš snímek přeexponovaný, příliš vlevo je zase podexponovaný. Když značka zčervená, tak je obraz příliš tmavý nebo příliš jasný. V případě tmy můžete povolit noční režim pomocí ikony měsíce.

Funkce kompenzace expozice přidaná v aktualizaci iOS 14 není plné manuální ovládání, ale jen drobné doladění scény. Během pohybu se bude aplikace Fotoaparát i nadále snažit přizpůsobovat světelným podmínkám, pokud ručně nezablokujete expozici a nezaostříte. Jedná se o efektivní způsob, jak získat větší kontrolu nad fotografiemi.

Jedním z příkladů, kdy budete moct tuto funkci použít, je pořízení snímku objektu před jasným pozadím, jako je například západ slunce. Můžete nechat zaostření na detekci obličeje vašeho iPhonu a zmenšit volič kompenzace expozice jen natolik, aby zachytil barvy západu slunce.

Volič Kompenzace expozice slouží k jemnému otočení vaší scény, ale aplikace Fotoaparát pro iPhone také umožňuje plně uzamknout zaostření a expozici. Chcete-li tuto volbu provést, klepněte a podržte část hledáčku, dokud se v horní části obrazovky nezobrazí „Zámek AE / AF“.

Když uzamčete ostření na určitou oblast (na kterou jste klepli), můžete klepnutím a tažením prstu uvnitř žlutého pole zvýšit expozici. Díky tomu máte mnohem větší kontrolu nad celkovým světlem ve vaší scéně, což vám umožní silně podexponovat nebo přeexponovat scénu.

Pozor, je na obrazovce „Zámek AE / AF“, aplikace Fotoaparát nebude znovu automaticky zaostřovat a ani se přizpůsobovat měnícím světelným podmínkám. K vyladění fotografie můžete i nadále použít volič kompenzace expozice.

Pokud je váš iPhone starší než 11 nebo 12, je tato metoda vaše jediná možnost pro ruční změnu hodnoty expozice.

Pokud vlastníte iPhone XS, XR nebo starší, nebudete mít přístup k číselníku kompenzace expozice. Budete tak vždy muset uzamknout zaostření a expozici do jednoho bodu a poté provést úpravy uvnitř žlutého rámečku.

Pokud tento způsob nemáte v oblibě, existuje velký výběr aplikací pro fotoaparáty, které nabízí plně manuální ovládání. Pokud máte starší zařízení a chcete nastavit expozici a zaostření samostatně intuitivnějším způsobem, vyzkoušejte například aplikaci VSCO.

Pokud fotografujete primárně na iPhone, tak nás sledujte. Chystáme pro Vás několik fotografických tipů, díky nimž budou fotografie na iPhonu mnohem lepší!

Napsat komentář